![10152355-1-4624-scaled-1020x1020](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/10152355-1-4624-scaled-1020x1020-2.jpg)
![10152356-2-4624-1020x1020](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/10152356-2-4624-1020x1020-1.jpg)
![10152357-3-4624-1020x1020](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/10152357-3-4624-1020x1020-1.jpg)
![10152358-4-4624-1020x1020](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/10152358-4-4624-1020x1020-1.jpg)
![10152359-5-4624-1020x1020](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/10152359-5-4624-1020x1020-1.jpg)
![10152360-6-4624-1020x1020](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/10152360-6-4624-1020x1020-1.jpg)
![10152361-7-4624-1020x1020](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/10152361-7-4624-1020x1020-1.jpg)
![10152362-8-4624-1020x1020](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/10152362-8-4624-1020x1020-1.jpg)
Ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Δένδιας, συνοδευόμενος από τον Στρατηγό Δημήτριο Χούπη, παρακολούθησε το βράδυ της Δευτέρας 3/6/2024, από τη Φρεγάτα «ΣΠΕΤΣΑΙ» επί της οποίας μετέβη, αντικείμενα της άσκησης «ΚΑΤΑΙΓΙΣ 24», η οποία διεξάγεται στην ευρύτερη περιοχή του Ανατολικού και Νοτίου Αιγαίου.
Την άσκηση παρακολούθησαν επίσης ο Αρχηγός ΓΕΣ Αντιστράτηγος Γεώργιος Κωστίδης, ο Αρχηγός ΓΕΝ Αντιναύαρχος Δημήτριος Κατάρας ΠΝ, ο Αρχηγός ΓΕΑ Αντιπτέραρχος (Ι) Δημοσθένης Γρηγοριάδης και ο Αρχηγός Στόλου Αντιναύαρχος Πολυχρόνης Κουλούρης ΠΝ.
Κατά την παρουσία του ο κ. Δένδιας είχε την ευκαιρία να ενημερωθεί για τα σενάρια της ασκήσεως «ΚΑΤΑΙΓΙΣ 24», την άσκηση του Πολεμικού Ναυτικού η οποία πραγματοποιείται κατ’ έτος και προβλέπει τη συμμετοχή προσωπικού και μονάδων του Στρατού Ξηράς και της Πολεμικής Αεροπορίας, με αντικειμενικό σκοπό την εμπέδωση της διακλαδικότητας επί του πεδίου.