Δήλωση κατά την άφιξη στη Σύνοδο Υπουργών Εξωτερικών του ΝΑΤΟ
Η Σύνοδος σήμερα πραγματοποιείται με τη συμμετοχή των Υπουργών Εξωτερικών της Σουηδίας και της Φινλανδίας, τους οποίους καλωσορίζουμε στη ΝΑΤΟϊκή οικογένεια.
Ως γνωστόν, η Ελλάδα έχει ψηφίσει τα σχετικά Πρωτόκολλα εισδοχής.
Η ελληνική θέση στην Υπουργική Σύνοδο του ΝΑΤΟ είναι σαφής. Κατ’ αρχήν, στηρίζουμε την Ουκρανία. Αλλά γενικότερα, είμαστε απέναντι σε κάθε αναθεωρητισμό. Και οι πάγιες αρχές μας είναι η τήρηση του Διεθνούς Δικαίου και η προστασία της ανεξαρτησίας και της εδαφικής ακεραιότητας όλων των κρατών.
Το συμπέρασμα από τη ρωσική εισβολή στην Ουκρανία είναι σαφές: ο αναθεωρητισμός δεν έχει θέση στον 21ο αιώνα.
![DSC_2387](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/DSC_2387-scaled.jpg)
![DSC_2427](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/DSC_2427-scaled.jpg)
![317492952_606826451243267_411904152077304081_n](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/317492952_606826451243267_411904152077304081_n.jpg)
![DCS_8020](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/DCS_8020-scaled.jpg)
![DSC_2281](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/DSC_2281-scaled.jpg)
![DSC_2297](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/DSC_2297-scaled.jpg)