![(Ξένη Δημοσίευση) Ο υπουργός Εξωτερικών της Δανίας, Jeppe Kofod (Α) με τον υπουργό Εξωτερικών Νίκο Δένδια (Δ), κατά τη διάρκεια των κοινών δηλώσεων μετά τη συνάντησή τους, στην Κοπεγχάγη, την Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2020. Στην Κοπεγχάγη μετέβη σήμερα ο υπουργός Εξωτερικών, όπου συναντήθηκε με τον υπουργό Εξωτερικών της Δανίας Jeppe Kofod. Σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου Εξωτερικών, οι συνομιλίες περιλάμβαναν πτυχές των διμερών σχέσεων, περιφερειακά ζητήματα κοινού ενδιαφέροντος, όπως η μετανάστευση, η ενταξιακή προοπτική των Δυτικών Βαλκανίων και η κατάσταση στην Ανατολική Μεσόγειο, αλλά και ζητήματα παγκόσμιου ενδιαφέροντος, όπως η κλιματική αλλαγή και η αξιοποίηση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Ο υπουργός Εξωτερικών, θα συναντηθεί επίσης, με αντιπροσωπεία του συνδέσμου βιομηχάνων της χώρας, υπό τον εκτελεστικό του διευθυντή, Τόμας Μπούστρουπ. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΥΠΕΞ/ΧΑΡΗΣ ΑΚΡΙΒΙΑΔΗΣ](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/22312088-scaled.jpg)
![(ÎÝíç Äçìïóßåõóç) Ï õðïõñãüò Åîùôåñéêþí ôçò Äáíßáò, Jeppe Kofod (Á) õðïäÝ÷åôáé ôïí õðïõñãü Åîùôåñéêþí Íßêï ÄÝíäéá (Ä), êáôÜ ôç äéÜñêåéá ôçò óõíÜíôçóÞò ôïõò, óôçí Êïðåã÷Üãç, Äáíßá, ôçí ÐáñáóêåõÞ 21 Öåâñïõáñßïõ 2020. Óôçí Êïðåã÷Üãç ìåôÝâç óÞìåñá ï õðïõñãüò Åîùôåñéêþí, üðïõ óõíáíôÞèçêå ìå ôïí õðïõñãü Åîùôåñéêþí ôçò Äáíßáò Jeppe Kofod. Óýìöùíá ìå áíáêïßíùóç ôïõ õðïõñãåßïõ Åîùôåñéêþí, ïé óõíïìéëßåò èá ðåñéëáìâÜíïõí ðôõ÷Ýò ôùí äéìåñþí ó÷Ýóåùí, ðåñéöåñåéáêÜ æçôÞìáôá êïéíïý åíäéáöÝñïíôïò, üðùò ç ìåôáíÜóôåõóç, ç åíôáîéáêÞ ðñïïðôéêÞ ôùí Äõôéêþí Âáëêáíßùí êáé ç êáôÜóôáóç óôçí ÁíáôïëéêÞ Ìåóüãåéï, áëëÜ êáé æçôÞìáôá ðáãêüóìéïõ åíäéáöÝñïíôïò, üðùò ç êëéìáôéêÞ áëëáãÞ êáé ç áîéïðïßçóç ôùí áíáíåþóéìùí ðçãþí åíÝñãåéáò. Ï õðïõñãüò Åîùôåñéêþí, èá óõíáíôçèåß åðßóçò, ìå áíôéðñïóùðåßá ôïõ óõíäÝóìïõ âéïìç÷Üíùí ôçò ÷þñáò, õðü ôïí åêôåëåóôéêü ôïõ äéåõèõíôÞ, Ôüìáò Ìðïýóôñïõð. ÁÐÅ-ÌÐÅ/ÃÑÁÖÅÉÏ ÔÕÐÏÕ ÕÐÅÎ/×ÁÑÇÓ ÁÊÑÉÂÉÁÄÇÓ](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/22311871-scaled.jpg)
![(ÎÝíç Äçìïóßåõóç) Ï õðïõñãüò Åîùôåñéêþí ôçò Äáíßáò, Jeppe Kofod (Á) óõíïìéëåß ìå ôïí õðïõñãü Åîùôåñéêþí Íßêï ÄÝíäéá (Ä), êáôÜ ôç äéÜñêåéá ôçò óõíÜíôçóÞò ôïõò, óôçí Êïðåã÷Üãç, Äáíßá, ôçí ÐáñáóêåõÞ 21 Öåâñïõáñßïõ 2020. Óôçí Êïðåã÷Üãç ìåôÝâç óÞìåñá ï õðïõñãüò Åîùôåñéêþí, üðïõ óõíáíôÞèçêå ìå ôïí õðïõñãü Åîùôåñéêþí ôçò Äáíßáò Jeppe Kofod. Óýìöùíá ìå áíáêïßíùóç ôïõ õðïõñãåßïõ Åîùôåñéêþí, ïé óõíïìéëßåò èá ðåñéëáìâÜíïõí ðôõ÷Ýò ôùí äéìåñþí ó÷Ýóåùí, ðåñéöåñåéáêÜ æçôÞìáôá êïéíïý åíäéáöÝñïíôïò, üðùò ç ìåôáíÜóôåõóç, ç åíôáîéáêÞ ðñïïðôéêÞ ôùí Äõôéêþí Âáëêáíßùí êáé ç êáôÜóôáóç óôçí ÁíáôïëéêÞ Ìåóüãåéï, áëëÜ êáé æçôÞìáôá ðáãêüóìéïõ åíäéáöÝñïíôïò, üðùò ç êëéìáôéêÞ áëëáãÞ êáé ç áîéïðïßçóç ôùí áíáíåþóéìùí ðçãþí åíÝñãåéáò. Ï õðïõñãüò Åîùôåñéêþí, èá óõíáíôçèåß åðßóçò, ìå áíôéðñïóùðåßá ôïõ óõíäÝóìïõ âéïìç÷Üíùí ôçò ÷þñáò, õðü ôïí åêôåëåóôéêü ôïõ äéåõèõíôÞ, Ôüìáò Ìðïýóôñïõð. ÁÐÅ-ÌÐÅ/ÃÑÁÖÅÉÏ ÔÕÐÏÕ ÕÐÅÎ/×ÁÑÇÓ ÁÊÑÉÂÉÁÄÇÓ](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/22311872-scaled.jpg)
![(Ξένη Δημοσίευση) Ο εκτελεστικός διευθυντής, Τόμας Μπούστρουπ (2Δ) και τα μέλη της αντιπροσωπείας του συνδέσμου βιομηχάνων της Δανίας συνομιλούν με τον υπουργό Εξωτερικών Νίκο Δένδια (2Α), κατά τη διάρκεια της συνάντησής τους, την Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2020. Στην Κοπεγχάγη μετέβη σήμερα ο υπουργός Εξωτερικών, όπου συναντήθηκε με τον υπουργό Εξωτερικών της Δανίας Jeppe Kofod. Σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου Εξωτερικών, οι συνομιλίες περιλάμβαναν πτυχές των διμερών σχέσεων, περιφερειακά ζητήματα κοινού ενδιαφέροντος, όπως η μετανάστευση, η ενταξιακή προοπτική των Δυτικών Βαλκανίων και η κατάσταση στην Ανατολική Μεσόγειο, αλλά και ζητήματα παγκόσμιου ενδιαφέροντος, όπως η κλιματική αλλαγή και η αξιοποίηση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Ο υπουργός Εξωτερικών, θα συναντηθεί επίσης, με αντιπροσωπεία του συνδέσμου βιομηχάνων της χώρας, υπό τον εκτελεστικό του διευθυντή, Τόμας Μπούστρουπ. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΥΠΕΞ/ΧΑΡΗΣ ΑΚΡΙΒΙΑΔΗΣ](https://dendias.gr/wp-content/uploads/2024/06/22312074-scaled.jpg)
Σας ευχαριστώ, αγαπητέ συνάδελφε, σε ευχαριστώ Jeppe, για τη θερμή φιλοξενία.
Έχοντας ως βάση τις άριστες διμερείς μας σχέσεις, διερευνήσαμε σήμερα τρόπους ενίσχυσης της συνεργασίας μας σε διάφορους τομείς.
Ανταλλάξαμε απόψεις σχετικά με το επείγον ζήτημα της κλιματικής αλλαγής και άκουσα με μεγάλο ενδιαφέρον, πρέπει να πω, την ανάλυση του Jeppe σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο η Δανία κατόρθωσε να πρωτοπορεί στον τομέα των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Έχουμε πολλά να μάθουμε από τη δανική τεχνογνωσία στον τομέα αυτό, προκειμένου να επιτύχουμε το τέλος της εξάρτησης από το λιγνίτη μέχρι το 2028, όπως είναι η δέσμευση του Πρωθυπουργού, Κ. Μητσοτάκη.
Συζητήσαμε επίσης το ζήτημα της μετανάστευσης, ένα θέμα που απασχολεί και τις δύο χώρες και, φυσικά, ολόκληρη την Ευρώπη. Ανέπτυξα σαφώς τη θέση μας, όσον αφορά την ανάγκη για μια πλήρη αναθεώρηση της διαδικασίας ασύλου. Πρέπει να πω ότι άκουσα πολύ προσεκτικά την πρόταση της Δανίας, η οποία ακούγεται πολύ λογική.
Επιπλέον, είχαμε την ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με την ευρωπαϊκή πορεία των Δυτικών Βαλκανίων. Η ένταξη στην ΕΕ αποτελεί την απόλυτη εγγύηση για την εδραίωση της σταθερότητας και της ευημερίας στην εν λόγω περιοχή, υπό την προϋπόθεση βεβαίως ότι πληρείται η αιρεσιμότητα. Στο πνεύμα αυτό, βλέπουμε τις προτάσεις της Επιτροπής για την αναθεώρηση της διαδικασίας προσχώρησης ως ένα πολύ καλό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.
Συζητήσαμε, τέλος, για την κατάσταση στην Ανατολική Μεσόγειο, όπου η Τουρκία διεξάγει την εξωτερική πολιτική της με όρους της διπλωματίας των κανονιοφόρων του 19ου αιώνα. Μια επιθετική πολιτική που θέτει σε κίνδυνο την ειρήνη και τη σταθερότητα στα νότια της ΕΕ, υπονομεύοντας τις συλλογικές μας προσπάθειες και υποδαυλίζοντας προκλήσεις, όπως είναι η μετανάστευση και η τρομοκρατία. Εξέφρασα την ικανοποίησή μας για τη σαφή στάση που υιοθέτησε η ΕΕ σχετικά με τα θέματα αυτά.
Τέλος, συμφωνήσαμε να συνεχίσουμε τις διαβουλεύσεις μας κατά την προσεχή περίοδο και προσβλέπω να σας καλωσορίσω στην Αθήνα. Ελπίζω ότι την ημέρα που θα έρθετε, ο καιρός θα είναι τόσο καλός όσο είναι σήμερα στην Κοπεγχάγη.